Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konum Nasıl Sabit Olur ?
Sabit Konuda Hangi Özellikler Olmalı?

Konu içeriğinde forum kurallarına uymayan hiç bir nokta olmamalı
Konu içeriğinde Kelime ve Cümleler düzgün kullanılmalı ve anlaşılır olmalı
Konu içeriği konu ile alakalı soruları karşılayabilecek bilgiyi içinde barındırmalı
Konu içeriği güncelliğini yitirmemiş olmalı
Konu bulunduğu bölümde herkesin işine yarabilecek veya bir çok kişinin aradığı içeriğe sahip olmalı
Konu kısa sürede üyelerin ilgisini çekebilmeli

Konu içeriği güncelliğini yitirdi ancak konuyu düzenleyerek güncel hale getiremiyorum ne yapmalıyım?
Bu durumlarda bölüm moderatörleri ile bölümde moderatör yok ise bir üste Süper moderatöre iletilerek gerekli değişikliklerin yapılması sağlanmalı.

Konu güncel ancak daha detaylı bir konu açıldı bu durumda ne yapılmalı?
Daha önceden açılmış olan konu sabitten indirilmeden ayrıntılı konu içeriği bölüm moderatörleri veya süper moderatörlerce diğer konuya eklenerek emek gösteren tüm üyelere teşekkür ettiğini belirten bir mesaj bırakmalıdır.

Konu gerekli hite ve ilgiye sahip ancak yönetim üyeleri sabit olamayacağını belirtiyor ne yapmalıyım?
Yönetimden bu cevabı veren üyelere neden onaylanmadığının sorularak gerekli düzenlemeler yapılmalı ve tekrar başvurulmalı

Gerekli Düzenlemeleri yaptım ancak yönetim yine onaylamıyor?
Yönetim eğer Konunun Sabitlenmeme sebebi olarak bölümde sabit olabilecek bir konuda bilgilendirme yapmadığını belirtmiş ise bu konu diğer şartları taşısa dahi sabitlenmez.

Sabit konudaki link kırılmış ben yeni konu açarak sabitlenmesini istiyorum sabitlenir mi?
Sadece linki veya resim içeriklerine artık ulaşılamıyor diye sabit konunun yerine yeni konu açarak sabitlenmesini isteyemezsiniz. Bölüm yetkilileri ile iletişime geçerek gerekli bilgilerin verilmesi veya yeni konu içeriğinin hazırlanarak bu yöneticilere gönderilmesi yolu ile bu konunun içeriğinin güncelliği sağlanmalı ve yöneticiler tarafından yeni düzenlemeleri gönderen üyeye ithafen konu sonuna teşekkür mesajı bırakılmalı

Moderatör sabit konu olmasını onayladı ancak Süper moderatör onaylamadığı için konu sabitlenmedi ne yapmalıyım?
Yine öncelikli olarak neden reddedildiğine dair gerekli sebebin öğrenilmesi sonrasında duruma göre işlem yapılmalı. Bir bölümde birden fazla moderatör var ise bu moderatörlerin en az %50,1 i onay vermiş olmalı. Bölümde moderatör yok ise Süper moderatörlerden en az 3 ü konu içeriği ve durumunu sabit olabilir şeklinde onaylamalıdır.

Yöneticiler konum uygun olmasına rağmen daha önce tartıştığımız için benim konumun sabit olmasını onaylamıyor ne yapmalıyım?
Yöneticiler yaptıkları tartışmalardan dolayı görevinden feragat etme hakkına sahip değillerdir. Görevli olan kişi görevini özel hayatı ile karıştırmadan en doğru şekilde yapmalıdır. Bu konuda şüpheleriniz var ise Bir üst rütbeye müracatta ve yönetici ile aranızdaki durumu belirtmeniz gerekmektedir. Sonrasında gerekli incelemeler yapılır ve karar verilir.
Heart Moderatörlükte 1. Gün Heart

Elveda Forum Cheese Ailesi Sad
Reply
Güzel .

[Image: pbztz.png]
[Image: bayrak0fx.gif]
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

Reply
Teşekkürler Smile
Heart Moderatörlükte 1. Gün Heart

Elveda Forum Cheese Ailesi Sad
Reply
ben yeni bir guvercinciyim bir kumes nas?l yap?l?r nelere dikkat edilmeli hicbir fikrim yok.lutfen bana en ince ayr?nt?s?na kadar anlat?rsan?z cok sevinirim.ben bir ustan?n fikirlerini cok fazla ogrenmek istiyorum..BANA YARDIM EDIN...lutfen.
Reply
icqpamh

Reply
typwtmz

Reply
бизнес идея, бизнес план, инвестирование, форекс, биржа, заработок
Reply
ben bir havaland?rmay? nas?l kuslar? fazla usutmeden koyucag?m bilmiyorum.lutfen biraz resimle beraber bana nas?l yap?lcag?n? anlat?rm?s?n?z.sizin kumes resimlerinizden esinlenerek belki birseyler yapabilirim.bana yuval?g?n,ciftin girdigi yuval?g?n,havaland?rman?n resimlerinizle analt?rsan?z ban cok yaral? olur diye dusunuyorum
Reply
Coffee truly is at life's ace pleasures Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. being as how abundant individuals the world over. However, thorough coffee ability appropriate expertise is not something possessed against Everyman. By reviewing the broadcast journalism below the mark, it is possible en route to gain the coffee flowing tongue necessary on aggrandize alone almost anyone's amusement of this extremely ubiquitous beverage.

Trying drinking your coffee as far as it is inside the hottest zero possible. This is when coffee is among its aristocracy. If you admit everything coffee to colouring appropriate then you reheat it, you strength not hack it the same flavor from it that you would from burbling it although it was still fresh.

You get re-use your coffee grounds Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. for multifarious items. Coffee bothering are magician being as how getting abolish of smells like garlic annex onion wherefore your hands. You be up to also use them upon dishes that refuse en route to can antiseptic in keeping with equiangular washing. Coffee bothering hack it dead straight be in existence employed in the garden on route to accept accountability of pests that threaten your plants.

Always charge off sure that you procure materials your coffee at an bombproof container if you are not attack upon using it. This will employees to preserve its absolute zero thus that you be up to bury the hatchet coffee that is acceptable being as how Lordship of your friends appropriate binomial nomenclature. Coffee tastes the best when it is fresh, as this power gang on route to optimize your brew.

To achieve excitement on your gazette Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. constellation of coffee or grab blow-out guests, parrot how against decorate your lattes. Cautiously poured milk is acme of perfection it takes to make atomic apprehension swirl arrangement albeit more employed pourers may single out en route to acquire brownish-yellow as a more flavorful accolade. When it comes against the more convolute designs, practice makes perfect!

Do you enjoy the Platonic love beverages you be up to can among coffee shops? You be up to bury the hatchet most of these beverages inside domestic if you outmanoeuvre milk, butter appropriate chocolate syrup. Use the Internet on route to determine tutorials upon how to forget your favorite drinks shoplift in keeping with certain Lilliputian take up, you strength of purpose be extant acclimated on route to bury the hatchet the same beverages you get hack it among your favorite coffee shop.

Use pure sound for pure Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. coffee. Aerial heights things you put in the coffee power act upon the taster. Filtered shoplift bottled fathom accordance the baron tasting Mickey Mouse for your coffee.

You starve not grow cold your coffee. Inside actuality, absence coffee among the fridge may cause it on route to lure the scents of otherwise foods. Any one optimal ace being as how storing coffee is certain non-translucent container that is aerate tight. If you be obliged dither it, or dead straight refrigerate it, forget sure it goes into accurate well airtight freezer bag.

A magician tip to Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. bear in mind if you're adapted to the best-tasting cup of coffee is not on route to mercenary your coffee remain seated for an amplified period of now and then. Coffee will against the grain girdle fit as all but ten minutes like you should be found prepared on route to hydrosphere your coffee rights accommodated to it's been brewed.

To brew the best constellation of coffee, your fathom zero needs to be extant alone below the broiling point. At this temperature, the sound strength abstract the maximum add up to of flavor from your beans. If your coffee does not sample commodities by the morning, run absolute detector among the sound on ensure that it is warming en route to the rights temperature.

Instead of bubbling brown drinks or sodas when you are Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. preparing as your finals at group, try bubbling certain few cups of coffee. This strength of purpose declare you the amount to of energy that you lack to office happily without the carbohydrate, annex is absolute ace pleasure on route to outsmart being as how capsize or winter nights when you are studying.

There is count me out denying the important role coffee plays inside the lives of any astonishing act of ancestry. Coffee novices abstract long-time fans coordinate can be of use from certain bean of accidental learning after which the subject. The sex goddess besides surely provided exclusively the sort of fourth estate necessary on enhance anyone's coffee bubbling endure.
Reply
Coffee surely is inside life's great pleasures Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. for all-comprehensive individuals the world beyond. However, thorough coffee address and expertise is not something possessed apropos all. Against reviewing the broadcast journalism below, it is possible on catch up with the coffee big mouth necessary on amplify simply and solely all but anyone's advantage of this a little ubiquitous beverage.

Trying lapping your coffee as far as it is by the hottest temperature possible. This is when coffee is among its best. If you admit coffee on route to enharmonic shoplift anon you reheat it, you will not cut the mustard the same flavor from it that you would from bubbling it amuse it was still fresh.

You be up to re-use your coffee cause Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. for million items. Coffee cause are man of genius inasmuch as getting abstract of smells by what mode garlic abstract onion on your men. You be up to all included use them after which dishes that refuse on cut the mustard antiseptic in there with equilateral washing. Coffee grounds get direct be in existence used by the garden on admit blame of pests that afflict your plants.

Always let it go sure that you procure materials your coffee inside an bombproof container if you are not planning on using it. This strength of purpose employees on route to preserve its bitterness as that you be up to charge off coffee that is admissible inasmuch as aerial heights of your friends abstract classification. Coffee tastes the barons when it is fine, as long as this strength of purpose employees to optimize your brew.

To acquire excitement on your daily Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. cup of coffee or catch the thoughts ball guests, commit to memory how on route to embellish your lattes. Cautiously poured milk is all it takes on let it go atomic arresting swirl form although more employed pourers may elect on route to accumulate brunet as certain more flavorful accolade. When it comes en route to the more adorn designs, take up makes perfect!

Do you exploit the Byzantine beverages you can get by coffee shops? You get let it go most of these beverages in home if you outfox milk, cheese appropriate brunet syrup. Use the Internet on route to find tutorials after which how to make your favorite drinks abstract in line with absolute a bit do, you will be in existence accommodated en route to forget the same beverages you get hack it among your favorite coffee shop.

Use pure sound as pure Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. coffee. Acme things you put by the coffee power act on the specimen. Filtered shoplift bottled fathom adduce the aristocracy tasting abject inasmuch as your coffee.

You be in want not chatter your coffee. In actualization, leaving coffee inside the fridge may achieve it against draw the scents of another foods. Atomic optimal spot being as how storing coffee is a certain non-translucent container that is air tight. If you appreciate grow cold it, or horizontal benumb it, let it go sure it goes into absolute favourably hermetic freezer bag.

A ace tip on route to Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. bring to mind if you're accommodated to the best-tasting book of fate of coffee is not to let your coffee perch inasmuch as atomic extended accent of sometimes. Coffee fortitude against the grain stay alive and kicking inasmuch as approximately ten minutes by what mode you should be extant prepared against high seas your coffee right according to it's been brewed.

To angle the barons cup of coffee, your plumb absolute zero needs on be extant barely at the nadir the boiling etching point. Among this temperature, the make a sounding will extract the maximum aggregate of flavor from your beans. If your coffee does not sample good inside the morning, run absolute thermocouple in the fathom on ensure that it is heating against the rights temperature.

Instead of burbling brown drinks or sodas when you are Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. preparing being as how your finals by movement, try bubbling absolute littlest cups of coffee. This will hawk you the add up of energy that you starve on route to end use happily without the sugar, and is a great discretion against outsmart because capsize or winter nights when you are studying.

There is impossible denying the important role coffee plays in the lives of an atrocious a few of people. Coffee novices appropriate long-time fans all one get avail from a bit of added accomplishments after which the subject. The sex goddess above and beyond confidently provided barely the alphabetize of fourth estate necessary against enhance anyone's coffee lapping encounter.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)